ESWT Nedir?

EKSTRAKORPOREAL ŞOK DALGA TEDAVİ

Yüksek  amplitüdlü ses dalgalarının vücudun istenen bölgesine odaklanması ve orada tedavi sağlaması esasına dayalı yeni bir non-invazif tedavi yöntemidir.

C.ÖZELLİKLERİ

C.1.Şok Dalgalarının Özellikleri

—Aniden yükselip sivrilen yüksek basınç dalgalarıdır.

—(500 hatta 1000 Bar’a kadar / 1 Bar = 105 Pascal).

—Basınç kısa sürer , bütün olay 10 usn tamamlanır.

—Basınç çok kısa sürede artar( <10 nsn). —Frekans sıklığı geniştir.(16 Hz- 20 MHz)

—Sınır yüzeyinde mekanik güç oluşturur.

—Sınır yüzeyinde kavitasyon  denilen kabarcıklar oluşturur

—Şok dalgası oluşturan cihazları ve farklı tedavileri karşılaştırmada ‘enerji yoğunluğu’ ve ‘total enerji miktarı’ önem taşımaktadır.

—Şok dalgaları , yüksek amplitüd ve kısa dalgalı , tekli pulsatil akustik dalgalardır.

—Bu dalgalar iki farklı akustik empedansı olan doku aralığında (örneğin yumuşak dokudan kemiğe geçerken) mekanik enerjilerini dağıtırlar.

—Elektrik jeneratörleri tarafından üretilir ve dalga oluşumu için elektroakustik konvertör ve bir eliptik odaklayıcıya ihtiyaç duyarlar.

—Ultrason dalgaları, şok dalgalarının aksine sinus dalgası şeklinde eşit olarak yayılmaktadır.

—Önemli ayırıcı bir özellik de; iki ortamı ayıran sınırda, şok dalgasındaki akustik enerjinin, basınç ve elastik güç olarak değişmeye uğraması ve daha sonra kabarcık (kavitasyon) etkisi oluşturmasıdır.

—Diğer bir deyişle, sınır yüzeyinde şok dalgasıyla hava kabarcığı oluşmakta ve tekrar büzülmektedir.Bu esnada 400 ile 1000 Bar’a kadar ulaşan bir basınç oluşur.Bu basınç yüksekliği ultrasondan 1000 kat fazladır.

—Şok tedavi uygulamasında amaç; geçici olarak ağrının giderilmesi değil, hastanın kalıcı ve kesin tedavisinin yapılmasıdır.

D.1.Mekanik Etki (primer etkisi)

—Başlangıç fazı, pozitif basınç,

—Hiperstimülasyon analjezisi(kapı kontrol mekanizması)

—Ağrı eşiği artışı

—Başlangıç ağrı azalmasındaki rolü

D.2.Fizyolojik Etki(sekonder etkisi)

—Geciken faz, negatif basınç(gerilim gücü)

—Büyüme faktörü salınımı

—Neovaskularizasyon, mezenkimal kök hücrelerinin kemik iliğinden salınması

E.UYGULAMASI —ESWT ‘de sert doku ve yumuşak doku uygulamaları için ayrı ayrı enerji seviyesi, şok sayısı ve frekanslar uygulanmakta ve dolayısıyla tedavi süreleri farklılık göstermektedir. Uygulama için, şok dalgaları C-kollu veya U- kollu bir röntgen yardımıyla tedavi bölgesine üç boyutlu olarak odaklanmakta ve olgunun durumuna göre enerji seviyesi, şok sayısı, frekans ve penetrasyon derinliği tespit edilerek kısa bir sürede tedavi tamamlanmaktadır.

Tedavi süresi45-120 dk.15-60 dk.
Şok sayısı2000-6000 SW1000-2000 SW
Tekrar1 veya 2 seans1,2 veya 3 seans
AnesteziGenel , Spinal, PleksusLokal , Epidural
Dalga hızı40-160 SW/dk.40-160 SW/ dk.
   

F.ESWT ENDİKASYONLARI

F.1.Sert Doku Uygulamaları —Uzun süreli kaynamayan kırıklar ve kaynama gecikmeleri —Gevşemiş sementsiz protezlerin fiske edilmesi —Stres kırıkları

F.ESWT ENDİKASYONLARI

F.2.Yumuşak Doku Uygulamaları —Kalsifik tendinitis —Plantis fasciitis —Impingement sendromu —Tenosinovit veya Tendinit (lateral epikondilit, medikal epikondilit,Koşucu dizi, aşil tendiniti) —Tendinopati —Konnektif doku yaralanmaları —Kas ağrısı ve yaralanmaları —Eklem yaralanmaları —Norton nöroma

F.ESWT ENDİKASYONLARI

F.3.Diğer Kullanım Alanları: —Estetik : Selülit —Dermotoloji : Ciltte iyileşmeye dirençli lezyonlar, yaralar vb. —Nöroloji : Serebral Palsi, İnme. —Üroloji : Peyroni hastalığı —Ortopedi : Femur başı avasküler nekrozu.

G.KONTRENDİKASYONLARI —ESWT,henüz gelişimini tamamlamamış kemiklerde, akut osteomyelit, enfekte kırıklarda, hamilelerde , kalp pili olanlarda, kemik tümöründe , kapanmamış epifiz büyüme bölgelerinde, boyun bölgesi , baş ve sinirlere yakın bölgelerde göreceli olarak kontrendikedir. ESWT uygulamaları sırasında veya sonrasında ağrı, kızarıklık, karıncalanma, intramusküler hematom, hipervaskülarizasyon, lokal yumuşak doku şişliği ve kutanöz erezyon gibi yan etkilerin gözlendiği literatürde bildirilmiştir.

hakkında fztmedetyakut

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir