Günde Kaç Dakika Egzersiz Yapılmalı?

Sağlık açısından âdeta yemek, içmek ve uyumak kadar gerekli olan egzersiz hayatınızın neresinde?

Öncelikle egzersizin vücudumuz açısından çok gerekli olduğunu söylemek durumundayım.

Yani vücudunuzu sıkılaştırmak veya kas yapmak, belli bir spor dalına ilgi duymasanız bile egzersiz yapmak zorundasınız. Çünkü egzersiz tıpkı yeme-içme, uyumak kadar gereklidir. Tek farkları diğerlerinin eksikliği hemen hissedilirken egzersizden uzak sedanter yaşam tarzının eksikliği kendini sonradan gözle görünür bir şekilde hissettirir. Bu problemler farklı kötü postür ile kas güçsüzlüğü ile fazla kilolar ile kendini daha sevimli hatırlatırken, ileri safada ciddi hastalıklar, kansere ve diğer otoimmün hastalıklara karşı vücudu savunmasız bırakır.

Doğru egzersizin tıptaki en yetkili ve danışmanız gereken kişi de fizyoterapistlerdir.

Her ne kadar belli hastalık seviyesine gelince gidilse de sağlıklı insanlarında doğru egzersizi yapmak için fizyoterapistten telkin almaları egzersiz reçetesi almak çok önemlidir. Bugün tedavi gördüğünüz tüm sağlık kurumlarında fizyoterapistinize ulaşabilirsiniz. Bu kısa hatırlatmayı yaptıktan sonra şimdi asıl cevaba gelelim 🙂

Toronto’daki Quenn’s Üniversitesinde Dr. Ian Janssen’in yaptığı çalışmalar sonucunda haftada en az 150 dakika egzersiz yapılması gerektiğini söylemekte ayrıca bunları günlere yayabileceğimiz sonucuna varmaktadır. Tabi ki egzersiz kültürü oluşması adına günlere yaymak çok faydalı olacağını düşünmekteyim. Bu çalışma sonucu bize minimum asgari egzersiz süresinin 20 dk olacağını göstermektedir. Daha detaylı ve ideal egzersiz süresi ve egzersiz şekli fizyoterapistinizin egzersiz reçetesine göre yapılması en idealidir. Herhangi bir spor dalı ile ilgilenen insanlar için özellikle zorlayıcı ve yorucu ise bunu haftada 3 gün ile sınırlaması yeterlidir. British Medical Journal dergisinde yayınlanan bir çalışmada günlük 1 saatten fazla yapılan egzesiz çalışmalarının sağlıklı ve uzun yaşama ekstra bir katkısının bulunmadığını göstermiştir.

hakkında fztmedetyakut

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir