Magnetorapi (Manyetik Alan Tedavisi)

Tanım ve Özellikleri

-Magnetoterapi, doğal ve hassas bir tedavi şekli olan manyetik alan birleşimine dayanan noninzatif yani girişimsel olmayan fiziksel bir tedavi yöntemidir. Pulsatif magnetik alan vücut dokularını uygun bir şekilde etkileyerek hücre zarlarının geçirgenliğini artırır.

-Manyetik alan cihazları içinden akım geçen bobinlerden oluşmuştur. Genellikle frekansı 2-25 Hz, şiddeti, 5-80 Gauss’tur

-Elektromanyetik elektrik hızı, ışık hızıyla aynıdır.(2,9979*108 m/sn)

-Yüksek frekanslı manyetik alan uygulamasında (elektromahnetoterapi) elektirik alan ve ısı etkisi ön plandadır.

-Alçak frekanslı manyetik alan uygulamasında(elektromagnetoterapi) elektrik alan ve ısı etkisi ön plandadır.

-Alçak frekanslı magnetoterapide magnetik alan etkisi hakimdir.

-Elde edilen magnetik alanlar sabit veya değişkendir. Değişken magnetik alanlar alternatif, pulse veya döner tipte olabilir, bu cihazlarda magnetik kuvvet çizgisi belirli aralıklarda yön ve şiddet değiştirir ve vücudun belli bir bölümüyle yöneltilebilir.

-Negatif kutbun sedatif, analjezik ve vazodilatatör, pozitif kutbun stimulatör etkisi vardır.

-Manyetik akışın değişik şiddetleri farklı tedavi etkilerine sahiptir. Arndt-Schurtz kanunu geçerlidir. Düşük gauss şiddetleri yüksek gauss şiddetlerine göre daha etkilidir. En etkili olanı 600-3600 gauss arasındadır. 10.000 gauss üzeri şiddetler ise zararlı etkilere yol açmaktadır.

-Doğal manyetizma ile elektromanyetizma arasına fark vardır. Elektrik akımı bir kablo veya bobinden geçirildiğinde o kablonun çevresinde manyetik alan meydana gelir. Bu alan akım düz ise unipolar, alternatif ise bipolar olur. Negatif manyetik kutup, alternatif akımın frekanslarıyla değişeceği için bipolar olarak tercih edilmeyebilir.

-1,5 mm- 1,5 cm çapındaki mıknatıslar yapıştırıcı bantlarla trigger noktalarına yerleştirilir. Değişik boy ve şekillerde olan manyetikler tedavi edilecek bölgeye yapışkan bantlarla tutturulur. Bu manyetikler gün boyunca işte, atletik aktiviteler sırasında saatlerce kullanılır. (en fazla 1 hft)

hakkında fztmedetyakut

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir